
Warsztaty odbyły się w tym roku w dwóch turach:
na przełomie maja i czerwca w Lewkowie Starym
oraz na przełomie czerwca i lipca w Białowieży.
Dzięki realizowanym corocznie od 2004 r. Letnim warsztatom etnograficznych „Ja naradziŭsia tut”, uczestnicy poznają dorobek kulturowy regionu zamieszkiwanego w znacznej części przez mniejszość białoruską, jednocześnie wzmacniając własne poczucie tożsamości i przynależności do szerszej grupy, nie tylko rodzinnej, klasowej czy teatralnej, a także regionalnej i narodowej. Spędzanie wspólnie czasu w nowym otoczeniu, w którym funkcjonuje również mniejszość białoruska, sprzyja kontaktom międzypokoleniowym i poznawaniu nowych środowisk, perspektyw, twórców, stylów życia i zdobywaniu nowych doświadczeń.
Zajęcia warsztatowe mają na celu rozwój aktywności twórczej uczniów, której nie są w stanie zrealizować w pełni podczas lekcji języka białoruskiego, mających określony program i wymagania, a także rozwój ich poczucia estetyki oraz umiejętności manualnych. Podczas warsztatów prowadzonych w języku białoruskim są rozwijane umiejętności komunikacyjne oraz słownictwo uczniów. Uczniowie zdobywają równocześnie wiedzę dotyczącą historii, sztuki, tradycji i obrzędów mieszkańców gmin zamieszkałych przez mniejszość białoruską, poprzez udział w zajęciach warsztatowych, spotkaniach, wycieczkach.
Taki rodzaj zajęć i spędzania czasu wolnego poza szkołą sprzyja budowaniu relacji rówieśniczych i wzmacnianiu poczucia tożsamości narodowej m. in. poprzez przynależność do grupy o takim samym poczuciu.